jak możemy Ci pomóc?
Internet - wykorzystanie sieci przewodowej
mieszkaniec Piotr
Piotr Konarski postów: 5 2015-01-10 15:41
Mam Internet z kablówki. Niestety połączenie bezprzewodowe nie jest dla mnie wystarczające i chciałbym wykorzystać okablowanie dostępne w mieszkaniu. Mam prośbę o informacje jak poradzić sobie z podłączeniem sieci do „kabla”.
mieszkaniec Artur
Artur Rogalski postów: 3 2015-01-10 16:20
W skrzynce rozdzielczej masz końcówki wszystkich kabli rozszytych po pokojach. Przy skrzynce polecam umiejscowić router/switch. Standardowo kable i gniazda mają zakończenia RJ11 (telefoniczne). Musisz tylko wymienić końcówki / wkłady do gniazd na RJ45 ("internetowe"). Wpinasz wszystkie kable ze skrzynki do switcha i cieszysz się siecią z kabla w każdym pokoju ;)
mieszkaniec Jakub
Jakub Gruszczyński postów: 72 2015-01-10 18:10
Zależy jakich parametrów sieci potrzebujesz. Sugestia Artura będzie działała świetnie przy 100MB, jeśli chcesz mieć, potrzebujesz Gigabit to polecam przeciągnąć przez peszele nową skrętkę - ja u siebie tak zrobiłem. Dodatkowo wymieniłem gniazda telefoniczne na zestaw telefon + LAN.
http://www.ceneo.pl/20756358
mieszkaniec Artur
Artur Rogalski postów: 3 2015-01-10 20:28
Właściwie to można poszaleć nawet z Giga Ethernetem, bo wszystkie kable są 8-żyłowe. Przy czym, jeśli chciałbyś jednocześnie zachować sieć telefoniczną, to zostaje opcja opisana przez Jakuba.
mieszkaniec Jakub
Jakub Gruszczyński postów: 72 2015-01-11 11:04
@Artur byłem przekonany że sieć tele jest 4 żyłowa, ale skoro pełne 8 to oczywiście wystarczy.
mieszkaniec Rafał
Rafał Zieliński postów: 48 2015-01-12 11:44
Tak, jest normalna skrętka 8 żyłowa i wystarczy zmienić końcówki gniazdka w pokoju. Też tak robiłem. Co więcej ja chciałem wymienić kable na lepsze, ale niestety u mnie peszle były niedrożne, nie dało się wyciągnąć starych i przeprowadzić nowych kabli. Na razie sieć działa mi na 100Mbps, póki co jest ok.
Aha, z telefonu zrezygnowałem więc tamta instalacja i tak nie była mi potrzebna.
mieszkaniec Piotr
Piotr Konarski postów: 5 2015-01-24 20:46
Wielkie dzięki za info:) Mam jeszcze dodatkowe pytania:
1. jaki router możecie polecić ew. jaki wykorzystujecie?
2. czy potrzebne są dodatkowo modemy do odbioru sieci?
3. vectra dostarcza mi po jednym kablu (koncentrycznym) siec/tv i telefon. w jaki sposób poradzic sobie z podłaczeniem rotera dla kabla koncentrycznego? czy router podłączyć do modemu Vectry, czy tez router może być 'przed' modemem? czy nie stracę innych uslug niz internet?