jak możemy Ci pomóc?
Sprawozdanie finansowe 2016 i głosowania na 2017 - poradnik
mieszkaniec Rafał
Rafał Zieliński postów: 48 2017-05-15 14:57
Drodzy Sąsiedzi

Ponieważ głosowania idą znowu topornie (a można głosować elektronicznie przez https://www.kartotekaonline.pl/) to postanowiłem trochę opisać czego dotyczą uchwały i jak wyglądają w porównaniu z rokiem poprzednim.

Uchwała 1 - zatwierdzenie sprawozdania (proponuję głosować ZA)

Tutaj moim zdaniem należą się podziękowania dla zarządu i administracji za, w moim odczuciu wzorowe prowadzenie księgowości i wydatków. Roczne obroty mamy rzędu 3 mln zł więc to niebagatelne kwota. W zdecydowanej większości pozycji mamy nadwyżki, które przechodzą na rok kolejny. Na lokacie odłożone ponad 700 tyś. Trochę mało jest na funduszu remontowym, bo tylko 120 tyś a około 150 tyś będzie w tym roku potrzebne na wymianę liczników. Ale zaliczka na fundusz zostanie podniesiona, więc powinno się tę kwotę uzbierać. Super że zakończyła się wymiana oświetlenia na LED. W budynku 3 mamy to już chyba od 2 lat i to była naprawdę świetna decyzja. Koszty energii elektrycznej garażu wyglądają następująco:
2013 - nie mam danych, ale plan zakładał 120 000
2014 - 98 842
2015 - 71 329
2016 - 80 119

To jest średnio ok 25 tyś zaoszczędzone rocznie.
Jak dla mnie bez większych zarzutów, ja sprawozdanie zatwierdzam.


Uchwała 2 - udzielenie zarządowi absolutorium za 2016 (proponuję głosować ZA)

Co prawda trochę mi się podoba w jaki sposób decyduje się o wydatkowaniu pieniędzy z funduszu remontowego. Piaskownica i nowy monitoring trochę mnie zaskoczyły. W przypadku piaskownicy był pojedynczy temat na forum, ale o monitoringu dowiedziałem się ze sprawozdania. Tutaj można by trochę polepszyć komunikację i wprowadzić coś na zasadzie szybkich konsultacji (a może jest coś takiego tylko ja przeoczyłem). Tym niemniej to są małe kwoty, a przeważają działania na plus, więc ja absolutorium udzielam.


Uchwała 3 - plan gospodarczy i wysokość zaliczek (proponuję głosować ZA)

Tutaj większość osób z pewnością interesuje czy i o ile wzrosną opłaty i dlaczego tak drogo.
Większość zaliczek się nie zmienia i pozostaje taka sama jak w zeszłym roku. Obniżeniu ulega opłata za utrzymanie drogi z 7,90 na 5,50. Podejrzewam że jest pokłosie nadwyżki (6272) z roku 2016. Całkowite koszty utrzymania drogi w 2016 wyniosły 40 473 także 15% mamy już pokryte z nadwyżki, a jak widać obniżka zaliczki jest o dużo więcej niż 15%.
Wzrasta tylko składka na fundusz remontowy z 30gr do 40gr za metra mieszkania. Tu podejrzewam że jest to efekt nie przyjęcia uchwały o zbieraniu opłat na wymianę wodomierzy. Ponieważ mieszkańcy w większości nie zagłosowali, to teraz wodomierze trzeba będzie wymienić przy udziale środków z funduszu remontowego a a początku roku było na nim za mało pieniędzy na ten cel.
Generalnie zaliczki pozostaną prawie niezmienione, a dodatkowe pieniądze na funduszu remontowym zawsze się przydadzą. Głosuję ZA.


Uchwała 4 - nowy regulamin (proponuję głosować ZA)

Nie byłem niestety na zebraniu, ale podejrzewam że chodzi tylko o dodanie zapisu o ładowaniu hybryd i elektryków ze wspólnych gniazdek. Po wymianie oświetlenia na LED koszty energii elektrycznej spadły z prawie 100 tyś do 70 tyś, a w 2016 nagle podskoczyły o 10 tyś. Czyżby tyle nakradli właściciele hybryd? Swoją drogą żenujące że trzeba taki wpis dodawać do regulaminu. Skoro kogoś stać na zakup hybrydy, to chyba stać go też na założenie sobie w garażu swojego licznika.


Mam nadzieję że chociaż paru osobom ułatwi to podjęcie decyzji i szybciej uda się zebrać głosy. Dobrze jest zatwierdzić plan gospodarczy jak najszybciej, żeby jak najszybciej płacić nowe zaliczki. Inaczej pod koniec roku znowu trzeba będzie robić wyrównanie na większą kwotę.
Zachęcam do głosowania online. To zajmuje 3 minuty: https://www.kartotekaonline.pl
mieszkaniec Bogusław
Bogusław Ćwikła postów: 45 2017-05-15 22:53
Ja byłem na zebraniu i rzeczywiście przydałoby się ze strony Zarządu pewne kosztowniejsze tematy wcześniej konsultować z mieszkańcami nawet na tym forum. Jest tu także możliwość przeprowadzania ankiet by na szybko uzyskać statystyczną opinię właścicieli. Powinno się informować o takiej ankiecie rozsyłając e-maile, kto się nie zainteresuje to jego strata.

Jeśli chodzi o wodomierze niestety nie poszło to uchwałą i teraz trzeba zabrać kasę z funduszu remontowego. Uchwała była napisana tak, by każde z mieszkań w identycznej kwocie sfinansowało swoje liczniki. Teraz wychodzi na to to, że większe mieszkania dokładają się do tych mniejszych bo więcej wpłacają do funduszu remontowego (opłaty od metra mieszkania).

Z tym ładowaniem hybryd tu już całkiem przegięcie. Żerowanie na koszt sąsiadów. Stąd ten mocny wzrost zużycia energii pomimo wymiany światła na LEDy. Kilka hybryd co noc ładowanych pociągnie więcej niż miesiąc oświetlania całego garażu. I jeszcze ktoś był tak bezczelny, że na zwróconą uwagę odpowiedział ".. skoro jest gniazdko dostępne to do używania".

Także głosujcie ludzie jak najszybciej by to zatrzymać i nie dokładać się własnymi rosnącymi opłatami.
mieszkaniec Tomasz
Tomasz Zarzycki postów: 65 2017-05-19 16:03
Panie Rafale

Przeczytałem Pana wpis i poczułem się wywołany do tablicy. Zgłosił Pan zastrzeżenia odnośnie wydatkowania w 2016 r środków funduszu inwestycyjno-remontowego na instalację kamer o wyższej rozdzielczości oraz montaż piaskownicy. Nie powinien być Pan zaskoczony realizacją tych inwestycji. Chciałbym zwrócić Pana uwagę na sprawozdanie z działalności zarządu za 2015 r. ( dostępne na forum w zakładce dokumenty) gdzie w punkcie ,,Planowane działania na 2016 r." wymieniono zarówno piaskownicę jak i kamery. Tak jak wszyscy członkowie wspólnoty otrzymał Pan ten dokument, był on dyskutowany na zebraniu w 2016 r. i o ile pamiętam nikt nie zgłaszał uwag krytycznych do tych działań. Należy przytoczyć tutaj również przepisy art. 21 ust. 1 ustawy o własności lokali (j.t. Dz.U.2015. poz. 1892), zgodnie z którego treścią czynności zwykłego zarządu podejmuje zarząd samodzielnie. W mojej ocenie nie ulega żadnej wątpliwości, że decyzja dotycząca piaskownicy oraz wymiany kamer nie wykracza poza zakres zwykłego zarządu. Tym samym jako zarząd byliśmy uprawnieni do jej podjęcia i co należy podkreślić działaliśmy w zakresie kompetencji nadanych zarządom wspólnot mieszkaniowych na mocy przepisów ustawy o własności lokali.
Patrząc z punktu widzenia efektywności naszych działań uważam, że były one potrzebne. Wystarczy odwiedzić plac zabaw, żeby zobaczyć jakim hitem jest zainstalowana przez nas piaskownica.
Z kolei w przypadku kamer ich wymiana doprowadziła do rzeczywistej efektywności systemu monitoringu. Kamery, które zainstalował developer były bardzo niskiej jakości. Wielokrotnie w przypadku uszkodzeń powodowanych przez samochody, lub aktów wandalizmu jakość obrazu uniemożliwiała identyfikację sprawcy ( zwłaszcza w porze nocnej, czy też o zmierzchu). Obecne rejestrowany obraz jest wystarczającej jakości.

z poważaniem
Tomasz Zarzycki