jak możemy Ci pomóc?
Udzielenie Zarządowi stosownego pełnomocnictwa - pismo za potwierdzeni...
mieszkaniec Witold
Witold Kalinowski postów: 10 2014-12-01 22:39
Szanowni Państwo,
Pierwszy raz otwieram nowy temat, uważam że jest on bardzo ważny i powinien każdego z Państwa zainteresować.
Zarząd naszej Wspólnoty został wybrany jako reprezentacja mieszkańców. Każdy oddał \\ wybierając swój głos na członków Zarządu - nie jest zwolniony z odpowiedzialności prawnej oraz finansowej za postępowanie oraz ich decyzje - o czym ja oraz każdy z Państwa powinien pamiętać.

Po tym krótkim wstępie, przejdę do meritum, mianowicie
otrzymaliśmy razem z rozliczeniem pismo za potwierdzeniem, w którym mieszkańcy udzielają imblanko, \"Upoważnienia dla Zarządu do reprezentowania Wspólnoty we wszystkich czynnościach prawnych i sprawch urządowych.\"
Moim zdaniem dawanie pełnego upoważnienia nie jest poprawnym podejściem, dla mnie mało rozsądnym i może spowodować skutki, które mogą mieć wpływ na przyszłe działania oraz interpretacje ze strony Zarządu inną niż każdego z mieszkańców. W piśmie także nie ma ograniczenia czasowego na ile upoważnienie będzie obowiązywało(!)
Moim zdaniem jedynym słusznym rozwiązaniem jest podpisnie aktu po zapoznianiu na wspólnym spotkaniu mieszkańców.
Uważam, że temat jest ważny dla wszystkich, ale Zarząd postanowił nie zaprzątać naszej głowy na forum wyjaśnieniami o co właściwie chodzi, posługując się w upoważnieniem do podpisu oraz pozostanieniem w skrzynce lub administracji. Jak sie domyślam 51% podpisanych dukumentów pozwoli na podpisanie przez Zarząd takiego aktu. Chyba że moja interpretacja jest zbyt daleko idąca.

Pozdrawiam Państwa serdecznie,Witold
mieszkaniec Marcin
Marcin Kalkhoff postów: 11 2014-12-01 23:14
Panie Witoldzie
Zgadzam się z Panem w zupełności i cieszę, że to nie ja rozpocząłem ten temat.
Nie podejrzewam Zarządu o jakąkolwiek złą wolę, ale jestem przeciwnikiem podpisywania czegokolwiek in blanco. Zatem, aby nie pozostawić tematu zupełnie bez, przynajmniej, próby rozwiązania, zaproponuję aby Zarząd przygotował ponownie pełnomocnictwo z określonym zakresem i terminem.

Pozdrawiam, Marcin
mieszkaniec Tomasz
Tomasz Zarzycki postów: 65 2014-12-02 10:42
Szanowny Panie Witoldzie
Myślę, że wątek który Pan rozpoczął wynika przede wszystkim z nieporozumienia i niezrozumienia treści korespondencji, którą Pan otrzymał. Aby uniknąć dalszych nieporozumień wyjaśniam co następuje:
W trybie obiegowym poddano głosowaniu uchwałę nr 7/2014 w sprawie udzielenie zgody na ustanowienie służebności gruntowej na rzecz Zarządu Dróg Miejskich Wydział Oświetlenia i Sygnalizacji - polegającej na prawie do korzystaniu z nieruchomości obciążonej, celem dojścia i dojazdu służb eksploatacyjnych, do przewodu (ułożonego w gruncie oraz na poziomie – 1 i – 2 budynku) oraz do rozdzielni (znajdującej się na poziomie – 2 budynku. Uchwała otrzymała 51 % głosów ,,za”. Tym samym wyraziliście Państwo zgodę na ustanowienie tej służebności.
Dalszym krokiem musi więc być ustanowienie przedmiotowej służebności, co wymaga zachowania formy aktu notarialnego, podpisanego co najmniej przez 50 % członków wspólnoty. Wg opinii notariusza podpisanie tego aktu nie może odbyć się tylko na podstawie wyniku głosowania wymaga także zwołania zebrania na którym ten akt zostanie sporządzony. W zebraniu Członkowie Wspólnoty mogą uczestniczyć osobiście lub poprzez swoich przedstawicieli. Znając problemy z frekwencją na corocznych zebraniach wspólnoty zaproponowaliśmy upoważnienie zarządu do podpisania tego aktu ( co pozwoliłoby uzyskać wymaganą 50% frekwencję). O zebraniu zostaną Państwo powiadomieni, co wynika z pisma z wyjaśnieniami dołączonego do pełnomocnictwa, które przecież Pan otrzymał. Nie musi więc nas Pan do niczego upoważniać wystarczy przybyć na zebranie.
Z treści przekazanego Państwu pełnomocnictwa w sposób oczywisty wynika, że dotyczy ono tylko opisanej powyżej czynności ustanowienia służebności . Nie jest to więc pełnomocnictwo ogólne. Nigdy nie wymagaliśmy od Państwa udzielenia nam pełnomocnictwa ogólnego i insynuowanie nam tego jest nieprawdą.
Na dowód tego należy wskazać na treść przesłanego Państwu pełnomocnictwa zgodnie z którą zgadzają się Państwo ,,Upoważnić Zarząd do reprezentowania Wspólnoty we wszystkich czynnościach prawnych i sprawach urzędowych związanych z opisanym wyżej ustanowieniem użytkowania". Cytat ten poprzedzony jest w piśmie skierowanym do Państwa szczegółowym opisem ustanawianej służebności ( sposobu użytkowania).
Tymczasem Pan Panie Witoldzie z treści w/w zdania przytoczył w swoim wpisie na forum fragment z którego wynika że Członkowie Wspólnoty zgadzają się , ,,Upoważnić Zarząd do reprezentowania Wspólnoty we wszystkich czynnościach prawnych i sprawach urzędowych”. Zgodzi się Pan ze Mną, że takie wyrwanie z kontekstu części zdania wypacza jego sens?
W tym miejscu w imieniu Zarządu pragnę oświadczyć, że nigdy nie występowaliśmy do Wspólnoty o udzielenie nam pełnomocnictwa ogólnego.
W moim wpisie muszę odnieść się do jeszcze jednej kwestii. Zarzuca nam Pan, że nie wyjaśniliśmy na forum wątpliwości . Razem z z drukiem pełnomocnictwa otrzymał Pan pismo w którym wyjaśniliśmy cel zwrócenia się do Państwa o jego udzielenie. Biorąc pod uwagę, że z forum nie korzystają wszyscy Członkowie Wspólnoty, przekazanie pisma do mieszkańców wydało nam się o wiele bardziej efektywne. Jeżeli informacje okazały się niewystarczające mógł Pan w każdej chwili skontaktować się z Zarządem ( osobiście, mailowo, telefonicznie) celem uzyskanie większej liczby informacji . Nie zrobił Pan tego, co nie przeszkadza Panu zarzucać nam niedopełnienia obowiązków, a nawet łamanie przepisów prawa ( bo tak odbieram wstęp Pana wpisu).

z poważaniem
Tomasz Zarzycki
mieszkaniec Wioletta
Wioletta Kowacz postów: 114 2014-12-02 11:37
No właśnie. A może tak po ludzku?
Chodzi o to, że pisma przekazywane przez Zarząd i Administrację (w tym uchwały) pisane są takim językiem, że naprawdę zrozumienie bełkotu (dla mnie to jest bełkot) administracyjnego jest naprawdę trudne, jeżeli na co dzień nie posługuje się człowiek takim językiem.
W mojej opinii wina za niezrozumienie intencji wynikających z tego upoważnienia leży właśnie po stronie formy pisma wyjaśniającego. Gdyby pismo było napisane tak jak Pana post Panie Tomaszu, to tematu by nie było :)
mieszkaniec Rafał
Rafał Kunicki postów: 40 2014-12-02 11:45
Drodzy Sąsiedzi, Pani Wioletto, Panie Witoldzie, Drogi Marcinie,

Do pełnomocnictwa dołączyliśmy pismo z wyjaśnieniem:

Bardzo dziękujemy za udział w głosowaniu nad uchwałą nr 7/2014. Jej podjęcie to pierwszy z dwóch niezbędnych kroków do dokończenia formalności pomiędzy naszą Wspólnotą, a Zarządem Dróg Miejskich dotyczących oświetlenia ulicznego na ul. Skalskiego.

Drugim krokiem jest podpisanie uchwały w formie aktu notarialnego. Aby tego dokonać zwołamy Walne Zgromadzenie z udziałem notariusza i z jednym punktem porządku obrad. Co ważne nie będziecie musieli Państwo w nim uczestniczyć – wystarczy, że udzielicie nam pełnomocnictwa.

Treść pełnomocnictwa przesyłamy w załączeniu. Wypełniony dokument można pozostawić w biurze administracji podczas dyżuru, na recepcji w budynku przy ul. Skalskiego 3 lub w skrzynkach pocztowych oznaczonych „Wspólnota Mieszkaniowa”.

Wydaje mi się, że nazwanie tego "bełkotem" jest nieco krzywdzące ;)

Serdecznie zachęcam do spokojnej lektury. Jestem przekonany, że wszystkie wątpliwości zostaną wyjaśnione.
mieszkaniec Tomasz
Tomasz Zarzycki postów: 65 2014-12-02 15:28
Pani Wioletto
Teksty dokumentów urzędowych - zwłaszcza dotyczących nieruchomości są trudne do przeczytania ( taka już ich natura). Tym bardziej naprawdę zachęcam do kontaktów z Zarządem. Na tyle na ile potrafimy postaramy się wszystko wyjaśnić. W przypadku rzeczonego pełnomocnictwa jego treść przygotował notariusz . Nie mam podstaw przypuszczać, że zrobił to źle lub niefachowo.
pozdrawiam
Tomasz Zarzycki
mieszkaniec Wioletta
Wioletta Kowacz postów: 114 2014-12-15 14:25
Witam Panów,
przeczytałam i podpisałam (ale to już pewnie Panowie wiecie po zebraniu korespondencji ze skrzynek). Akurat treść tego pisma nie wzbudziła we mnie wątpliwości. Jednak Pan Witold już miał z tym problem - i nie jest to nic dziwnego. Mnie osobiście fascynują ogłoszenia, notatki itp. zamieszczane w gablotach. Naprawdę czasem ciężko zrozumieć ich treść. Ale skoro Panowie zachęcacie do korzystania z konsultacji, to będę częściej pytać.
Choć nie ukrywam, że wolałabym, żeby zmieniła się forma tych informacji, a nie żebym musiała dodatkowo pytać ;)
Pozdrawiam