Jeszcze w temacie wodomierzy
Legalizacja wodomierzy jest koniecznością wynikającą z przepisów ustawy „Prawo o miarach” z dnia 11.05.2001 r. (Dz.U. nr 243 poz. 2441 z 2004 r. ze zm.). Okres ważności cechy legalizacyjnej wodomierza określony jest w załączniku nr 6 do Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 7 stycznia 2008 r. w sprawie prawnej kontroli metrologicznej przyrządów pomiarowych. (Dz.U. nr 5 poz. 29 z 14 stycznia 2008 r.). Dla wodomierzy o nominalnym strumieniu objętości nie większym ni_ 500 m3/h – świadectwo legalizacji pierwotnej oraz cechy legalizacji pierwotnej są ważne przez 5 lat, a okres ważności dowodów legalizacji ponownej wynosi także 5 lat.
Ustawowy obowiązek legalizacji dotyczy wodomierzy głównych ( na wejściu do budynków) na podstawie których rozliczamy się dostawcami mediów.
Nasze domowe wodomierze również tracą świadectwa legalizacyjne z końcem 2017 r. Tym samym po upływie tego okresu ich pomiar nie może być uznany za miarodajny. Teoretycznie możliwe jest nielegalizowanie wodomierzy domowych, jednak pomiar z takich wodomierzy naszym zdaniem nie może być uznany za podstawę do rozliczeń mediów. Wodomierz cały czas pracuje, przepływa przez niego woda. Po pewnym okresie traci właściwości, zużywa się, obrasta kamieniem. Tym samym dokładność jego pomiaru maleje. Jeśli nadal ma służyć miarodajnie, to powinien spełniać wymogi ustawowe, czyli być zalegalizowany - co stanowi urzędowe poświadczenie dokładności pomiarów. W każdym innym przypadku, wyniki pomiaru mogą zostać podważone przez użytkowników. Legalizacja służy temu by urządzenie było sprawne a pomiar nie budził wątpliwości. Brak świadectw legalizacyjnych wodomierzy nie pozwala na jakiekolwiek reklamacje. Stąd również powstaje woda niezbilansowana, kosztami, której obciąża się wszystkich mieszkańców.
Biorąc pod uwagę koszty legalizacji, w odniesieniu do wodomierzy są one praktycznie równe zakupowi i montażowi nowego wodomierza. Musimy tutaj mieć również na uwadze konieczność zapewnienia wodomierzy zastępczych (na okres legalizacji tych właściwych) oraz dodatkowy koszt ich montażu i demontażu . Dlatego w przypadku wodomierzy uznaliśmy wymianę za bardziej uzasadnioną.
Inaczej sytuacja wygląda w przypadku licznika ciepła (CO). Tutaj koszt zakupu nowego licznika jest znacznie większy niż legalizacja starego, dlatego zasadna jest jego legalizacja. Odpada też problem zastępczych mierników, gdyż legalizację można przeprowadzić w okresie letnim.
serdecznie pozdrawiam
Tomasz Zarzycki