Opis osiedla
Rubinkowo - część urzędowa miasta Torunia, składająca się z osiedli: Rubinkowo I oraz Rubinkowo II. Zbudowane w latach 70. XX wieku na terenie dawnych posiadłości Jakuba Kazimierza Rubinkowskiego.
Od północy graniczy z terenami przemysłowymi (Elana - dawniej największy zakład w Toruniu; Metalchem), oraz dzielnicami: Jakubskie Przedmieście i Mokre od zachodu, Bielawy od wschodu, Winnica i Na Skarpie (która początkowo – przed utworzeniem osobnej Spółdzielni Mieszkaniowej - była nazywana Rubinkowem III) od południa.
Rubinkowo tworzy, wraz z osiedlem Na Skarpie, największe skupisko ludności we wschodniej części miasta. Duże centrum handlowo-usługowe.
Granicami osiedla są: ul. Skłodowskiej-Curie od północy, ul. Szosa Lubicka od południa, rów między ul. Szosą Lubicką a ul. Barwną od wschodu oraz ul. Wschodnia od zachodu.
Osiedle zajmuje 2,4% Torunia.
Mieszka tu 14,3% torunian.
Na terenie Rubinkowa znajdują się dwa forty - Fort I (Jan III Sobieski, do 1920 König Wilhelm) z lat 1888-92, jedyny w tej części Europy pruski fort pancerny; oraz Fort II (Stefan Czarniecki, do 1920 Bülow) z lat 1878-82.
Na osiedlu znajduje się wiele marketów znanych sieci, targowisko, a w bezpośredniej bliskości znajdują się pawilony handlowe – "Maciej", "Anna", "Monika", "Karolina" oraz hipermarkety – OBI, Carrefour, Leroy Merlin, Galeria Copernicus oraz Intermarché.