jak możemy Ci pomóc?

Jak wybrać idealne mieszkanie?

Wybór mieszkania jest jedną z najważniejszych, ale i najtrudniejszych decyzji, jakie podejmujemy w życiu. To, gdzie będziemy mieszkać może diametralnie zmienić naszą codzienność. Na lepsze, ale i na gorsze… Dlatego właśnie należy dokładnie przeanalizować wszystkie aspekty nowego miejsca. Czasem mieszkanie jest spełnieniem marzeń, długo-oczekiwanym „m” niczym upragnione i kultowe już m-3 ….Kobieli w komedii „Człowiek z m-3”. Obecnie mamy jednak ogromny wybór mieszkań i nie musimy godzić się na cokolwiek, co nam zaproponują, jak było jeszcze całkiem niedawno.

Dużą popularnością cieszą się mieszkania kupowane u developerów, segmenty nowe, dopiero co budowane. Te jednak niosą ze sobą oprócz komfortu nowoczesnego budownictwa i świadomości, że budujemy coś od podstaw także ryzyko. Niezwykle ważne jest sprawdzenie developera. Jeśli jest to firma o bogatym doświadczeniu na rynku nieruchomości, oddała klucze do wielu mieszkań na przestrzeni przynajmniej kilku lat, niweluje się niebezpieczeństwo oszustw czy nie dokończenia budowy. Takich przypadków znamy wiele, dlatego trzeba uważnie przyjrzeć się firmie, u której kupujemy mieszkanie, aby nie stać się bohaterem doniesień prasowych i właścicielem kluczy do…bankructwa. Wybór firmy developerskiej jest jednak tylko jednym z wielu aspektów szukania odpowiedniego mieszkania. Powiedzmy, że wybraliśmy już solidną firmę developerską, ale musimy także zadbać o wybór konkretnego, dopasowanego do naszych indywidualnych potrzeb mieszkania. Jeśli kupujemy, jako jedni z pierwszych, kiedy osiedle czy blok dopiero powstają mamy naprawdę szerokie możliwości wyboru.

Czym w takim razie powinniśmy kierować się przy podejmowaniu decyzji?

Potrzebami, liczebnością rodziny, trybem życia, spędzania wolnego czasu, a nawet przyzwyczajeniami. Trudno jest przenieść się z jasnego, słonecznego mieszkania do zacienionego, jeśli kochamy słońce. Musimy pamiętać, że istotną kwestią jest strona, na którą wychodzą okna, taras, balkon itp. Osoby dobrze czujące się w nasłonecznionych wnętrzach powinny wybrać południową część budynku lub południowy zachód. Słońce wtedy przebija się do pomieszczeń od południa do późnych godzin wieczornych, co stwarza dodatkowy komfort estetyczny.

Kolejnym ważnym elementem jest wysokość. Piętro czy parter na przykład z ogródkiem? Zrezygnować z możliwości własnego ogródka, grillowania itp. Czasem przychodzi z trudem, bo to kuszące perspektywy, ale mieszkania na piętrze może być bardziej bezpieczne i chronić naszą prywatność, bo raczej nikt nie zajrzy nam do pokoju przez okno, a przez parkan jak najbardziej.

Kiedy już zdecydowaliśmy się na konkretne mieszkanie, stronę świata, wysokość i developera, należy przejść do detali, które pozornie mogą wydawać się nieistotne. Kupując nowe mieszkanie koncentrujmy się na komforcie przebywania w nim. Kiedy widzimy puste ściany, myślimy jak umeblować, urządzić, wyposażyć, ale czasem ten nasz błogi spokój zakłócają hałasy. Z zewnątrz jeśli w pobliżu położone są na przykład tory tramwajowe, kolejowe ale i wewnątrz budynku. Upewnijmy się z jakich materiałów wykonany jest lub będzie budynek. Czy są zastosowane materiały wyciszające. To ważne, bo w hałasie nie będziemy w stanie funkcjonować na co dzień. Wystarczy, że sąsiedzi z góry położą panele podłogowe i zaczną przechadzać się w butach. O ciszy możemy wtedy zapomnieć.

Sprawdźmy również, jakie będzie zagospodarowanie otoczenia. Czy znajdziemy na osiedlu lub w pobliżu sklep, aptekę, przedszkole? Upewnijmy się czy pod oknami nie postawią kolejnego budynku, który zacieni nasz, czy nie powstanie droga. Niby nieistotne, ale uciążliwe sąsiedztwo może popsuć przyjemność mieszkania w danym miejscu, co grozi kolejną przeprowadzką, a tego przecież nie chcemy.

Na co innego powinniśmy zwrócić uwagę, jeśli kupujemy mieszkanie z drugiej ręki czyli od poprzednich właścicieli.

Sprawdźmy, dlaczego wyprowadzają się z tego miejsca. Upewnijmy się czy nie jest to przyczyna, która zaraz nam będzie przeszkadzać. W miarę możliwości zobaczmy także jakie usterki posiada mieszkanie, czy jest do generalnego remontu czy może wystarczy tylko odświeżenie wnętrz. Dowiedzmy się jak najwięcej o otoczeniu, sąsiadach, władz, które zarządzają osiedlem. Są to niezwykle cenne informacje, które pozwolą nam zdecydować czy na pewno jest to miejsce dla nas i będziemy dobrze się w nim czuć. Dobrym rozwiązaniem jest też nawiązanie znajomości z ludźmi, którzy już tam mieszkają. Drobna pogawędka z panią w sklepie czy dozorcą jest bezcennym źródłem informacji o osiedlu i budynku.

Podsumowując analizę problemu w wyborze idealnego mieszkania, zróbmy sobie mapę drogowskazów. Niech znajdą się na niej wytyczne, którymi będziemy się kierować kupując mieszkanie. Powinny znaleźć się na niej wiodące, takie jak lokalizacja, metraż, otoczenie, udogodnienia (np. winda, parking, ochrona, monitoring itp.) rzetelny developer lub biuro nieruchomości (może być bardzo pomocne szczególnie na rynku wtórnym) oraz nasze prywatne oczekiwania. Spiszmy kilka punktów, które pomogą sprecyzować, czego szukamy, co jest dla nas ważne i co ma być decydujące, jeśli będzie wybierać spośród kilku ofert. Zapytajmy także znajomych, może polecą nam developera, z którego usług są zadowoleni albo ich sąsiedzi właśnie sprzedają mieszkanie.

Czytajmy opinie na temat osiedli i nowych inwestycji, pomogą nam one znaleźć coś naprawdę ciekawego i zgodnego z naszymi preferencjami. Należy zawsze pamiętać o racjonalności przy tego rodzaju zakupu na lata, ale pozostawmy też odrobinę przestrzeni dla naszej intuicji, często bywa najlepszym doradcą…


Katarzyna Jakubiak