jak możemy Ci pomóc?

Sorry, taki mamy klimat czyli jak radzić sobie z upałami w naszych mieszkaniach

Na przestrzeni kilku a nawet kilkunastu lat w letnie miesiące dokuczają i męczą nas upały. Jest to niestety wynik m.in. zanieczyszczenia środowiska, powiększającej się dziury ozonowej, w skutek czego mamy globalne ocieplenie i tzw. efekt cieplarniany. Czy pamiętamy jeszcze czasy, kiedy latem dochodziło aż do 25 stopni Celsjusza i taka temperatura była uznawana za temperaturę maksymalną? Dziś jest to trudne do wyobrażenia, kiedy coraz częściej napływają nad Polskę masy gorącego powietrza.

Jak sobie radzić z tak wysoką temperaturą w naszym "umiarkowanym" klimacie i codziennej przestrzeni jaką jest nasze mieszkanie, które w okresie letnim przypomina niekiedy rozgrzany piekarnik?

Od razu nasuwa nam się najbardziej skuteczne rozwiązanie: klimatyzacja. Jednak, aby założyć klimatyzację w naszym mieszkaniu w bloku, musimy otrzymać na to pisemną zgodę albo spółdzielni mieszkaniowej, albo wspólnoty mieszkaniowej. W trudniejszej sytuacji są osoby, które mieszkają w budynku, który został uznany za zabytek, gdyż oprócz zgody spółdzielni czy wspólnoty wymagana jest zgoda konserwatora zabytków. Niestety zbyt żmudna procedura jak i wysokie koszty samego urządzenia klimatyzacyjnego oraz koszty jego utrzymania zniechęcają wielu mieszkańców bloków do zastosowania tego typu sprzętu. Jednak Ci, którzy zdecydują się na założenie klimatyzacji w mieszkaniu muszą liczyć się z kosztami od ok. 6 tyś PLN do ok. 10 tyś PLN za klimatyzator wraz z montażem. Należy również wziąć pod uwagę, roczne przeglądy gwarancyjne a to wydatek rzędu mniej więcej od 180 PLN do 250 PLN. Oczywiście można zainstalować sobie tańszy klimatyzator, ale to z kolei pociąga za sobą wydatki związane ze znacznie większym poborem energii elektrycznej.

W tej sytuacji jednak najprostszym rozwiązaniem to użycie wentylatora. Obecnie na naszym rynku jest dostępnych wiele modeli i rodzajów tego typu urządzeń. Różnią się one modelem, mocą, wielkością oraz ceną. Koszt takiego wentylatora to od ok. 100 PLN do ok. 600 PLN w zależności od marki i rodzaju jak np.: wentylator tradycyjny stojący, cyrkulator czy wentylator kolumnowy stojący. Nie należy jednak sugerować się ceną. Droższe nie oznacza zawsze lepsze. To co powinniśmy wziąć pod uwagę przy zakupie wentylatora to przede wszystkim:

- jak działa wentylator tzn. czy jest cichy i stabilny

- jaką ma moc - im większa moc, tym lepsze chłodzenie

- ile posiada stopni nawiewu itp.