jak możemy Ci pomóc?

Środowisko będzie nam wdzięczne czyli zasady sortowania śmieci.

Do pojemnika na szkło powinniśmy wrzucać szkło oczyszczone z resztek produktów, najlepiej oddzielić je kolorami, zerwać wszelkiego rodzaju etykiety i oczywiście odkręcić zakrętki, które wrzucimy później do pojemnika z metalem lub plastikiem. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że szkło przed wyrzuceniem powinno być także opłukane. Kontrowersyjne, bo przecież zużywanie dodatkowej ilości wody na sortowanie odpadków wydaje się bezcelowe. Wydaje się... Pod żadnym pozorem nie możemy wrzucać do pojemnika na szkło porcelany, glinianych doniczek, szyb, luster itp. Nie tylko nie podlegają procesom wtórnym, ale wręcz zatruwają środowisko użytymi do ich produkcji związkami chemicznymi. Tona stłuczki szklanej to oszczędność: ok. 220 kg dwutlenku węgla w atmosferze, 1200kg surowców do produkcji szkła (piasek, wapień, i soda). Szkło jest w 100% recyclingowe i może być przetwarzane w nieskończoność. Polacy zużywają aż 2100 milionów opakowań szklanych rocznie.


Drugim podstawowym surowcem jest papier. Dla uzyskania 1 tony papieru, należy ściąć 17 drzew. Jeśli uzyskamy go z makulatury możemy zaoszczędzić nie tylko drzewa, ale i do 60% wody potrzebnej w procesie produkcji, zmniejszyć o 75% zanieczyszczenie powietrza przez papiernie. Nic właściwie nas nie kosztuje, a znacznie przyczynia się do ochrony środowiska i to wielokierunkowo. Niestety proces oddzielania papieru od reszty śmieci też nie jest taki błahy. Należy posortować papier kolorowy, szary, tekturę i ten powleczony na przykład folią, ponieważ taki nie nadaje się do użycia recyklingowego. Taki ze sztuczną powłoką powinien znaleźć się w pojemniku na odpadki z materiałów sztucznych. Na przykład kartony po mleku nie nadają się do powtórnego użycia. Przynajmniej większość, co ciekawe, też opakowania po maśle, białym serze i wszystkie zatłuszczone, musimy wrzucić to osobnego pojemnika. Bardzo ważne, aby przed wrzuceniem papierowych odpadków usunąć z nich elementy metalowe i plastikowe takie jak zszywki, klamry itp.


Osobno oczywiście wyrzucamy metale, wszelkiego rodzaju puszki oraz materiały sztuczne, w tym plastik. Puszki należy zgniatać przed umieszczeniem w pojemniku. Możemy w nim umieścić opakowania po kosmetykach, żywności, folie i kartony powleczone plastikiem. Recykling plastiku pozwala wyprodukować nowy produkt, zaoszczędzając w ten sposób węgiel, ropę naftową jak również energię elektryczną. Jest to tworzywo, które wymaga długiego procesu biodegradacji, ale jest tańszy i łatwiejszy w porównaniu na przykład do metalu, dlatego jego produkcja jest masowa.