jak możemy Ci pomóc?

Co można, a czego nie wolno robić na dużych osiedlach ?

Do ogólnych ustaleń, ale normowanych przepisami prawa spółdzielni, wspólnoty i cywilnego jest zakaz spożywania alkoholu na terenie osiedla. Zakaz ten obowiązuje bezwzględnie na całym terenie, łącznie z garażami, klatkami, itp. Jeżeli małoletni mieszkańcy zostaną złapani na spożywaniu alkoholu, kary ponoszą rodzice lub prawni opiekunowie. Podobnie jest w przypadku, kiedy to goście mieszkańców naruszają regulamin, konsekwencje również ponoszą właściciele lub najemcy lokalu.

Do ważnych kwestii, na które warto zwrócić uwagę jest również zakaz pozostawiania małych dzieci, bez opieki, na terenie osiedla. Nie jest określony wiek, ale dotyczy to raczej dzieci poniżej 10 roku życia. W niektórych przypadkach mogą być bardziej rygorystyczne przepisy, ale są one indywidualne dla każdej spółdzielni, wspólnoty.

Warto również zwrócić uwagę, na nową ustawę o segregacji śmieci. Na osiedlach ona też obowiązuje i w większości przypadków podlega karom.

Mieszkańcy zobowiązani są do segregacji, już nie jest to tylko wrażliwość na środowisko, ale zwykły nakaz. Mieszkając na terenie dużego osiedla jesteśmy zobowiązani podporządkować się panującym na nim zasadom i regulaminowi. Pamiętajmy jednak, że nie mamy tylko obowiązków, ale i prawa. Spółdzielnia zobowiązana jest do utrzymania czystości na osiedlach, zapewnienia odpowiednich warunków w okresie zimowym, czy krótko mówiąc odśnieżania, usuwania lodu itp. Wszystkie problemy z instalacjami ( niespowodowanymi z przez nas) muszą być rozwiązywane przez władze budynku. Wszelkie naprawy pionów, instalacji gazowych podlegają spółdzielni czy wspólnocie i to one są zobowiązane do napraw. Jeżeli mamy problem z innymi mieszkańcami, też mamy prawo udać się w tej sprawie do zarządców osiedla i to oni powinni uporać się z czyimś zachowaniem lub powiadomić odpowiednie służby.

Pamiętajmy o swoich prawach i obowiązkach. Osiedla to przecież też część naszego życia, nie tylko własne mieszkanie.